Během našeho VÁNOČNÍHO ROAD TRIPU jsme strávili 4 dny v Miláně. 

Termín: 23.12. – 26.12.2023

Co jsme v Miláně viděli?

1. den v Miláně

Hřbitov Piazzale del Cimitero Monumentale

San Siro a fotbalový zápas Inter Miláno vs. Lecce

Hřbitov Piazzale del Cimitero Monumentale

Dopoledne jsme se vydali prohlédnout si hřbitov Piazzale del Cimitero Monumentale. Řečeno hantýrkou našich dětí – na hrobiště. Tento hřbitov se řadí mezi nejkrásnější hřbitovy v Evropě. Když jsme jím procházeli, míjeli jsme jednu monumentální hrobku za druhou. Fotky najdete zde – https://cs.wikiital.com/wiki/Cimitero_Monumentale_di_Milano, my svoje sdílet nebudeme. Nicméně hrobky jsou opravdu monumentální, každá jiná a určitě stojí za to se zde projít. 

San Siro a fotbalový zápas Inter Miláno vs. Lecce 

Do Milána jsme zamířili hlavně kvůli fotbalu. Nejsme žádní velcí fanoušci žádného klubu. Ale manžel se rád dívá na fotbal, a v Miláně hrál v termínu naší cesty Inter Miláno vs. Lecce. A to den před Štědrým dnem. A protože rádi navštěvujeme různé stadiony v různých evropských městech (mě tyto exkurze baví víc, než prohlídky zámků), řekli jsme si, že se podíváme na dobrý fotbal na velkém stadionu. San Siro, ve kterém se zápas hrál, pojme přes 70 tis. fanoušků. Na zápas Inter Miláno vs. Lecce přišlo přes 72 tis. fanoušků. 

Cesta z hotelu nám trvala asi 30 minut, metro nás zavezlo přímou linkou až na stadion. A byla by „skoro“ bez problémů. Pokud bychom nepotkali při vystupování z vestibulu metra nepotkali několik statných, mladíků, kteří si každého u výstupu z metra odchytávali a na zápěstí jim vázali šňůrku v barvách Inter Milána. Mysleli jsme si, že je to normální, tak jsme nechali šňůrku navléct i dětem. A pak nás za to zkásli o 10 Euro.

Další postup na stadion už proběhl v pohodě. Šli jsme s davem, našli jsme svůj vstup na tribunu, jako správní fanoušci Inter Milán jsme Ondrovi koupili kšiltovku (jedinou v dětské velikosti), zásobili jsme se drinky (jedním pivem, colou a neperlivou vodou s brčkem) a zasedli na naše místa.

Ta atmosféra! I ten, kdo nefandí fotbalu jako já, se nadchne. Obzvlášť, když vyhrává tým, kterému všichni kolem vás fandí😊. Podařilo se mi i nahrát krásný gól! Resp. – chtěla jsem hlavně nahrát následnou reakci fanoušků a TU atmosféru. Ale – chybička se vloudila a já celý večer nahrávala bez zvuku.

Inter Miláno vyhrálo, fanoušci asi do 10 minut opustili stadion (bylo jich tam přes 70 tis.) a my jsme se vydali zpět do našeho hotelu. Jeli jsme opět metrem. Byli jsme lehce nervózní, za jak dlouho a s jakým davem se dostaneme do metra. Ale i to mají organizátoři vymyšlené!

U vstupu do vestibulu zavřou turnikety, a nikdo nemůže vejít do metra, dokud předchozí dav ze stanice neodjede. Následně do metra může vstoupit cca 500 lidí, ani o člověka víc. My jsme čekali na jejich otevření asi 5 minut. Pak jsme prošli placenými turnikety, našli svoje metro, nastoupili a za 15 minut jsme byli doma.

2. den v Miláně

Katedrála Duomo di Milano

Obchodní centrum

Katedrála Duomo di Milano

Na Štědrý den jsme měli rezervovaný vstup do chlouby Milána, do katedrály Duomo di Milano. Lístky jsme si museli rezervovat několik dní předem. 

Vzhledem k tomu, že Italové slaví štědrý den až 25.12., byly dnes ještě všechny obchody i památky otevřené. Díky tomu jsme mohli vystoupat po točitých schodech na ochoz katedrály a projít se po její střeše, prohlédnout si úchvatné věžičky a celé Miláno z výšky. Poté jsme sestoupili přímo do katedrály, ve které probíhala bohoslužba. Zapálili jsme čtyři svíčky, na chvíli se zaposlouchali do modliteb a varhanní hudby a pak už jsme se pustili do výru italské komerce 😊.

Po prohlídce katedrály jsme se vrhly do výru italské komerce. Hned vedle katedrály je totiž vstup do obchodního centra. Taková pražská „Pařížská“. Upřímně… do žádného obchodu jsme nevešli. Ale i tak jsme si návštěvu obchodního centra se světovými značkami užili. 

Cestou domů jsme chytli metro, jehož vagóny byly vytapetovány podle ročního období. My se svezli v jaru, a musím uznat, že jet rozkvetlou loukou je pozitivní zážitek 😊. 

3. den v Miláně

Zámek Castello Sforzesco

Park Parco Sempione

Kanál Navigli

Zámek Castello Sforzesco, Parco Sempione, vítězný oblouk Arco della a kanál Navigli

Vzhledem k tomu, že Italové mají až dnes Štědrý den (25.12.), naplánovali jsme si na dešek odpočinkovou procházku. Našimi cíli byly jediné památky, které byly v tento den přístupné, a to: zámek Castello Sforzesco a procházku přilehlým parkem Parco Sempione vedoucí vítěznému oblouku Arco della Pace. Procházku jsme zakončili u kanálu Navigli, kde jsme si dali snad v jediném otevřeném obchodě výbornou zmrzlinu (Andrejka tvrdí, že to byla nejlepší jahodová zmrzka, jakou kdy jedla). I když měli Italové svátek, i přesto se našli nějací malí prodejci, kteří si postavili své stánky podél kanálu. V jiné dny to tu prý „žije úplně jinak“. Kanály lemují obchůdky, stánky a můžete se zde dokonce projet i na lodičce. 

4. den v Miláně

Muzeum vědy a techniky v Miláně

Muzeum vědy a techniky v Miláně

Poslední den v Miláně jsme se rozhodli strávit v muzeu vědy a techniky. Muzeum nás nalákalo hlavně na expozici Leonarda da Vinci, nicméně celé muzeum opravdu stojí za návštěvu. Mělo několik částí – ukázky výroby železa a oceli, výstavu parních strojů, zmíněnou expozici vynálezů Leonarda da Vinci, vesmír, a dokonce lodě i ponorku. V každé části se nacházeli různé interaktivní prvky, které bavily nejen děti, ale i nás.