Úplně nevinně. Jak jinak 😊. S kamarádkou Norou – průvodkyní – jsme na začátku koronavirové krize (v březnu 2020) popíjely víno. Tehdy se zmínila, že cizinci teď do centra Prahy jezdit nebudou a ona tedy nebude nějakou dobu provázet. Nebo se bude muset přeorientovat na Čechy, možná na rodiny s dětmi.

A já na to, že by bylo fajn k tomu vymyslet hru. Takovou, která by propojila její túru s mými hrami.

Pátrání po Golemovi

Za pár dní přišla Nora s nápadem, že bychom mohly zpracovat pověst o Golemovi. Pár týdnů nato mě vzala do centra Prahy, ukázala mi královskou cestu a já si uvědomila, že to je vlastně poprvé, kdy jdu s profesionálním průvodcem Prahou. A to jsem prošla už hodně památek a měst s průvodcem, jen Prahu ne.

Za několik měsíců vzniklo PÁTRÁNÍ PO GOLEMOVI. V létě 2020 se s námi vydalo vypátrat Golema přes 100 lidí. Vesměs nadšené recenze, které nám lidé posílali hned po hře mě utvrdilo v tom, že Pátrání po Golemovi baví nejen děti, ale i jejich rodiče. Není to totiž jen túra, během které slepě následujete průvodce, zastavíte se na stanoveném místě a poslechnete si historická fakta.

Během hry PÁTRÁNÍ PO GOLEMOVI se totiž průvodcem stávají děti. Děti totiž musí podle tajemné mapy, kterou na začátku hry každý dostane, dovézt celou skupinku na další zastavení. Průvodce jim pomáhá zorientovat se v mapě. Vysvětluje jim, jak mají s mapou pracovat. A současně jim vypráví náš „vymyšlený“ příběh o tom, kam Rabi Löw s Rudolfem II. ukryli Golema a popisuje památky a pražská zákoutí, která cestou potkají. 

Duchové Starého Města

Pak, během další vlny koronavirové krize za mnou přišel kamarád Jirka. Jestli bych mu také nevymyslela nějakou hru na léto pro rodiny s dětmi. „Jasně že jo, vždyť to má smysl 😊“, řekla jsem si a hned jsem začala přemýšlet, jak na to.

Při hře Pátrání po Golemovi hraje hlavní roli tajemná mapa. Nechtěla jsem se opakovat, to by nefungovalo. A tak jsem vymyslela hrací kartu ve stylu stíracího losu. „Jak Tě to napadlo?“, zeptala se mě nedávno moje kamarádka. Už ani nevím. Když vymýšlím hry, mám v hlavě milión verzí. Pak začnu pracovat na jedné z nich. A pak se „nějak“ objeví nápad, který většinou způsobí, že vše předělám tak, aby TEN NÁPAD fungoval.

Minulý týden proběhla první oficiální výprava za Duchy Starého Města. Tato túra je trochu jiná než Pátrání po Golemovi. Během ní využíváme i technické vymoženosti (reproduktor a chytrý telefon). Díky tomu opravdu v centru města zaslechnete duchy, kteří vám pomohou zachránit černého rytíře.

Všemu pak dodává tu pravou šťávu Jirka, který jednotlivé příběhy a pověsti „jen“ neodvypráví, ale odehraje. Jeho dvouhodinový výkon bych bez nadsázky srovnala s divadelním představením, na které nejdete do divadla, ale do centra Prahy, nesedíte na jednom místě, ale procházíte se kolem Staroměstského náměstí.

Takže… pokud se s námi vydáte vypátrat pověstného Golema nebo za Duchy Starého Města,

budeme se těšit všichni na viděnou,

Katka, Nora, Filip a Jirka

Jak jsem svoje hry dostala do centra Prahy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.