Tak jsme vyrazili na Lipno. Konkrétně do Lipna nad Vltavou. Já tam byla naposledy asi před 30 lety, v kempu, s rodiči. Letos jsem dostala pobyt u českého moře jako dárek ke svým čtyřicetinám. Často jsem slyšela, že je tam hezky. Tak proč se tam po 30 letech zase nepodívat?

Ubytování

Na 4 noci jsme se zabydleli v rekreačním areálu Riviéra v Lipně nad Vltavou, v mezonetovém apartmánu s krásným výhledem na jezero, přímo u Lipenské pláže. Rezervovali jsme si ho přes web Lipno-in.cz a musím říct, že jejich přístup byl skvělý. V neděli jsem jim poslala e-mail s požadavkem, v jakém termínu bych chtěla s rodinou přijet na Lipno. Do hodiny mi odpověděli s nabídkou tohoto apartmánu. Komunikace probíhala bez sebemenšího problému, během jednoho dne jsme měli apartmán zarezervovaný. Dva dny před odjezdem nám poslali organizační informace s telefonním kontaktem na paní, která nás ubytuje přímo na místě. Všechno proběhlo tak, jak jsme si domluvili, takže ubytování SUPER.

Areál Riviéra je několik set metrů široký pás, s domy s apartmány a travnatou pláží. Celý areál si můžete projít po cyklistické stezce, která odděluje obytnou část od pláže. Záměrně zde píšu o cyklistické stezce, a ne o chodníku nebo třeba pěší zóně, protože cyklistů zde projíždí opravdu hodně. Pokud se chcete po areálu projít s dětmi, které kolem vás pobíhají, opravdu musíte dávat pozor! Každou chvíli kolem vás prosviští cyklista na kole, skupina cyklistů, rodina cyklistů a vy jen koukáte před sebe nebo za sebe a hlídáte, jestli váš pětiletý syn zrovna někomu nepřekáží.

Pláž

Krásná travnatá pláž vás láká k opalování, k míčovým hrám a samozřejmě ke koupání. I když jsme na Lipně byli v TOP sezóně (7. 7. – 10. 7. 2021), areál rozhodně plný nebyl. Nechápeme to doteď. Nám se sice poloprázdná a vždy dokonale upravená pláž líbila, ale nutí mě to přemýšlet o tom, jak moc to ocení provozovatelé občerstvení nebo vodních sportů a rekreačních atrakcí.

Pokud si budete chtít zaplavat, po travnaté pláži vás čeká asi 5 metrů široký kamínkový úsek. Oblázkové kamínky jsou i ve vodě, budou se vám hodit boty do vody.

Restaurace

Na dovolené se rádi necháváme rozmazlovat v restauracích. Nicméně naše děti po pár obědech už prostě nechtějí ani pizzu, ani hranolky s čímkoliv smaženým, tak si i rádi nějakou rychlovku uvaříme v apartmánu. Když jsme se balili na Lipno, moc jídla jsme nevezli. Jedeme přeci do Čech. Tady se v restauracích vaří hotovky pro děti – svíčková, ptáček nebo cokoliv s knedlíkem. Ne?

Ne. Ne v blízkosti areálu Riviéra v Lipně nad Vltavou. Na výběr jsou zde jídla jako smažák a hranolky, kuřecí steak s chlebem nebo gulášovka. V restauracích v centru Lipna nad Vltavou najdete steaky nebo hamburgery. A samozřejmě pizzy. Jo, a pak restaurace s cenami kolem 400 Kč za 1 jídlo. 

O zmrzlinu zde taky není nouze. Zaujala nás cukrárna Povidloň. Cukrárna s moderními zákusky s výbornou zmrzlinou. Jen ta paní prodavačka byla trochu… no, protivná. A pravděpodobně jejich zákusky jsou luxusně kvalitní, jejich cena je totiž závratná!

Třeba klasická špička, která jen vypadá jinak, velikost je možná stejná (ale řekla bych, že trochu menší), stojí 99 Kč.  

Naše výlety nejen na Lipně

Krokodýlí ZOO v Protivíně

Parník Adalbert Stiffer

Grafitové doly v Českém Krumlově

Podzemí v Táboře

Krokodýlí ZOO v Protivíně

„Děti, chcete vidět krokodýli?“ Jasně, že jo! I já je chci vidět! Takže cestou na Lipno jsme se zastavili v Protivíně, na krokodýlí farmě. A zastávka rozhodně stála za to. Viděli jsme malé i velké krokodýli, aligátory, bílé krokodýli i Golema – největšího krokodýla v Evropě. A jako bonus jsme viděli krmení krokodýlů.

Každou středu, sobotu a v neděli, vždy od 11.00 a 14.00 hodin probíhá během prohlídky krmení krokodýlů. Musím říct, že mě překvapilo, jak „zkameněle“ krokodýli působí. Stojí nehybně, s otevřenou tlamou, jako na fotce. Co je ale zaručeně rozpohybovalo, bylo právě krmení.

Naše děti milují krokodýli. A tak jsme jim dopřáli i focení s krokodýlím mládětem za 100 Kč/1 dítě. Během focení si můžete pochovat malého aligátora, který má převázanou tlamu páskou.

krokodylizoo.cz

Vyhlídková projížďka na parníku Adalbert Stiffer

Protože jsme chtěli dětem ukázat, jak ohromné je Lipno, rezervovali si dvouhodinovou projížďku na tomto parníku. Parník vyjíždí každý den v 10.00, 12.30 a v 15.00 hodin. Vyhlídková jízda od 10.00 hodin je navíc doplněná o dětský program. Volba byla tedy jasná. Jízda na parníku je sice pro děti lákavou atrakcí, ale ruku na srdce. Po deseti minutách na parníku se zákonitě začnou nudit.

Dětský program se rozhodně vyplatil. Kouzelník měl na celou dobu jízdy parníkem (2 hodiny) připravený pestrý program v podobě jednoduchých kouzel a soutěží. Všechny děti byly nadšené! Každé dostalo balónek vytvarovaný do zvířete (kouzelníkův kamarád je tvaroval dětem přímo na lodi a NA JEJICH PŘÁNÍ). Děti si mohly podržet a pohladit živou holubici a samozřejmě pomáhat kouzelníkovi při kouzlení.

Jedinou nevýhodou bylo, že samotná plavba uteče opravdu rychle. Dětský program je tak pestrý, že musíte dávat pozor, abyste se stihli dostat na palubu a pokochat se výhledem na Lipenskou přehradu. Dětem během programu totiž pomáháte vystát fronty na holubici a samozřejmě na balónek. A právě na ten balónek, který chtějí opravdu všichni, je fronta fakt dlouhá.

Takže pokud jste rodičem a chcete dětem dopřát nevšední zážitek, plavba na parníku Adalbert Stiffer se určitě vyplatí. Jen bych možná ocenila, pokud by byl lehce přizpůsoben program i pro rodiče. Třeba kdyby nám lodník řekl, kde teď jsme, kolik vody je v Lipenské přehradě, kde je zatopený kostel (vím, že na Lipně někde je, jen nevím kde) apod. Když pořádám já procházky po Praze pro rodiny s dětmi (Pátrání po Golemovi nebo Duchové Starého Města), apeluji na průvodce, že sI procházku musí užít nejen děti, ale i rodiče.

Jízdní řád a rezervaci najdete zde

Grafitové doly v Českém Krumlově

Do Českého Krumlova jsem se těšila. Kdysi jsem v něm sjížděla na vodě Vltavu, teď jsem se do tohoto krásného města vracela se svojí rodinou jako turista. Protože je náš Ondra ještě malý (je mu 5 let), prohlídku tamního zámku jsme lehce zazdili. Jasně, věk dětí není překážkou. Ale třeba v Krumlově je toho k vidění tolik, že se nám do zámku ani nechtělo. Prohlédli jsme si historické centrum, ochutnali trdelník, zmrzlinu a kávu (všeho je dostatek, na kavárnu nebo cukrárnu narazíte na každém kroku) a pak jsme se vydali na prohlídku do grafitových dolů.

Grafitové doly v Českém Krumlově byly super. Před prohlídkou nás oblékly do pláštěnek a děti do hornických kombinéz. Obuli jsme si holínky a vyfasovali helmu se svítilnou. Takto vybavení jsme nasedli do hornického vláčku a 8 minut jsme jeli dolů do dolu.

Průvodce nám hezky popsal, jak se těžil grafit, co se z něj dělá a že někdy (otázkou není zda, ale kdy!) se tento důl znovu otevře. Grafit totiž roste na ceně. Na grafitovou žílu si můžete sáhnout a grafitem si pomazat obličej. Tak se mimochodem poznají ti, kdo už mají prohlídku za sebou. Každý má totiž minimálně jednu šmouhu na svém obličeji – prý to nosí štěstí 😊. Takže i my jsme se pořádně začernili.

Tady bych ráda upozornila na jednu drobnost! Určitě si včas rezervujte svá místa. My jsme přijeli do grafitového dolu bez rezervace a čekali jsme 3 hodiny na volnou prohlídku. A pokud k dolu přijedete v sandálkách, zabalte si s sebou i ponožky, budou se hodin do holin. Nejsou sice povinné, ale vody je v dolu opravdu hodně. A je ledová :). 

Grafitové doly

Stezka korunami stromů Lipno

Pokud jste v Lipně nad Vltavou, určitě neminete stezku korunami stromů Lipno. Největší svého druhu v České republice. My jsme ji měli v plánu, ty se nám ale změnili. Byli jsme nabažení předchozími výlety, a poslední den, kdy jsme měli v plánu vyrazit na stezku, nám počasí opravdu nepřálo. Sjeli jsme si aspoň bobovou dráhu a pak jsme si to namířili do Tábora.  

Stezka korunami stromů

Podzemí v Táboře

Cestou domů jsme se zastavili v Táboře. Prošli jsme si historické centrum a koupili si prohlídku podzemních chodeb a sklepů, které obyvatelé hloubili od 15. století. Je to zajímavý zážitek, určitě stojí za to se do chodeb podívat. Jen bych opět doporučila, aby průvodce o chodbách a sklepích řekl trochu víc, než co je napsané na cedulích v chodbách, které procházíte 😊.

Lidé si v 15. století hloubili sklepy tak, aby v nich mohli i přežít. Třeba během třídenního požáru, který zachvátil město Tábor v roce 1559, se ve sklepích zachránilo hodně lidí. V podzemních chodbách však najdete i vězení, do kterého se zavírali na 24 hodin hubaté a hašteřivé ženy. A aby to nebylo mužům líto, tak po celou dobu, po kterou byla jejich žena ve vězení, nesměli pít alkohol. Pokud by se prý napili, šli by do tohoto vězení místo své ženy.

Podzemí v Táboře

Náš itinerář: Lipno a jeho okolí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *