Tuto hádanku dávám už přes 20 let dětem i dospělým. Nikdy mě nezklamala.

Hádají ji děti i dospělí, naposledy jsem ji dala dětem na výletě v lese. Tak třeba se bude hodit i Vám, až si děti začnou ztěžovat, že je na výletě bolí nohy. U našich dětí to zafungovalo na 100 %. Odvedla jsem jejich pozornost k touze vyřešit tuto hádanku.

Hádanku ale můžete využít i ve společnosti dospělých. Umí totiž prolomit ledy, rozmluví každého.

Takže… jak zní MOJE NEJOBLÍBENĚJŠÍ HÁDANKA?

Musíte vymyslet, jak se čtyři lidé dostanou na druhou stranu tunelu. Na cestu si musí svítit svíčkou. Tu mají jednu jedinou a poté, co ji zapálí, hoří přesně 60 minut.

Každý člověk dokáže projít tunelem jinou rychlostí (rychlosti jsou znázorněny na obrázku nebo zde) a tunelem mohou jít maximálně 2 lidi najednou. Nezapomeňte, že se vždy jeden člověk musí se svíčkou vrátit.

Jak se skupinka 4 lidí rozdělí do dvojic tak, aby se se svíčkou vždy jeden zvládl vrátit a současně tak, aby se všichni čtyři dostali na druhou stranu tunelu?

Vysvětlím Vám to na příkladu:

Zapálíte svíčku a od té chvíle mají 4 lidé přesně 60 minut, aby se všichni dostali na druhou stranu tunelu.

Řekněme, že jako první půjde člověk A (cesta mu trvá 5 minut) a C (cesta mu trvá 20 minut). Musejí jít společně (mají 1 svíčku). To znamená, že se počítá čas toho pomalejšího člověka ve dvojici. Cesta na druhou stranu tunelu bude této dvojici trvat 20 minut.

Ale… někdo se musí vrátit se svíčkou zpátky!

Svíčka nesmí zhasnout, proto se musí započítat i čas strávený na zpáteční cestě. Dejme tomu, že se zpět vrátí ten rychlejší člověk, tedy člověk A. Po jeho návratu ke zbylým lidem na první straně tunelu svíčka hoří již 25 minut (20 minut + 5 minut strávených na zpáteční cestě).

Jaká dvojice půjde teď? Kdo se znovu vrátí se svíčkou, aniž by zhasla? Stihnou se všichni dostat za 60 minut na druhou stranu tunelu?

Mohu napovědět jediné. V řešení není žádný „fígl“, žádné kouzlo, žádný nelogický nesmysl. A NIKDO NESMÍ JÍT POTMĚ! Svíčku jednou zapálíte a od té doby hoří přesně 60 minut. Sfouknout ji nesmíte.

ŘEŠENÍ

Řešení je jednoduché, pokud víte, jak na to. Pokud na to přijdete, budete prostě vědět, že to je správně. Není v něm žádný „chyták“ nebo kouzlo :).

Pokud si ale budete chtít být svým řešením jistí, pošlu Vám ho do e-mailu. Stačí vyplnit formulář, který najdete na této stránce dole.

CHCI POSLAT ŘEŠENÍ

Přeji krásné jaro.

Katka

Moje nejoblíbenější hádanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *